Klub Alummiu: Vi skal være stolte af at være grønlændere

En fest ”Inuk Party”, hvor man fejrer grønlandskhed med stolthed, blev i weekenden et samlingssted for de unge i Klub Alumiu.

image

Der blev holdt fest med grønlandsk-producerede mærkevarer samt forskellige typer hjemmesyet og hjemme strikket tøj.

-Vi holdt festen for at fremhæve og være stolte af vores grønlandskhed. Nogle havde tøj på lavet af grønlandsk producerede mærkevarer, og vi malede ansigterne med selvlysende inuit-tatoveringer. Vi fik også grønlandskkage – alt sammen gjorde Inuk Party til en festlig og sjov aften for de unge, fortæller Panissaaq Poulsen, leder i Klub Alumiu.

Da markeringen af den grønlandske identitet blev meget populær blandt de unge, planlægger man også at arrangere lignende events fremover.

-Det var tydeligt, at de unge kunne lide arrangementet. Når vi synliggør vores stolthed over at være grønlændere, styrker det også vores identitet – derfor holder vi sådanne arrangementer.  Vi planlægger fremover at lave events med forskellige temaer, siger Panissaaq Poulsen.

Inuk Party blev afholdt fredag den 14. november.

Udgivet d. 18. november 2025